Proč prasata kastrujeme
Résumé de section
-
Proč = Důvod:
1. Kančí zápach (androstenon, skatol)
2. Agresivita
- Kančí zápach
- Kančí zápach je nepříjemný senzorický vjem z vepřových jatečných produktů (svalovina, tuk),který je nejvíce patrný při kulinářské úpravě těchto produktů. Kančí zápach připomíná moč, pot nebo výkaly. Maso a jiné tkáně sexuálně zralých jedinců mohou být ovlivněny od 10 do 75 % v závislosti na věku, plemeni, krmení a okolních podmínkách. Takové maso je konzumenty považováno za nevhodné a jeho obchodování je v jednotlivých zemích upraveno předpisy o kvalitě potravin. Citlivost vůči pachu je individuální. Až 75 % lidí je citlivých. Existuje i určitá sensitivita k zápachu v rámci jednotlivých etnických skupin a také pohlaví.
- Na kančím zápachu se podílí zj. 2 produkty: SCATOL a ANDROSTENON . Tyto substance se převážně ukládají do tukové tkáně. SCATOL je tvořen v tlustém střevě metabolizací tryptofanu a ze střeva je vstřebáván do krevního oběhu a roznášen po organismu. Za normálních okolností je metabolizován v játrech na produkty, které zápach nezpůsobují. V průběhu dospívání a u sexuálně zralého jedince se ve varlatech syntetizuje ANDROSTENON (prekurzor TESTOSTERONU). Androstenon se převážně syntetizuje ve varlatech a jeho přebytek se dostává do krve. ANDROSTENON je metabolizován v játrech přednostně před SCATOLEM a tak se SCATOL dostává do dalších tkání organismu a způsobuje tak kančí zápach.
- Agresivita
- Agresivní chování se popisuje u 90 % nekastrovaných jedinců u zbylých 10 % jenom vzájemné naskakovaní na sebe
- Agrese při budování dominance ve skupině – dominantnější jedinec si upevňuje svoje sociální postavení a může dojít ke zranění v průběhu bojů zvýšený výskyt agrese a naskakování ve skupinách s obojím pohlavím
- Také se agrese může projevovat i vůči zařízení, či pracovníkům – eliminace kvůli - bezpečnost práce