Základní struktura a chemické složení bakteriální buňky

Chemické složení

Obsah vody v buněčné hmotě je 70 – 95 %; nejvyšší je u bakterií s polysacharidovými pouzdry. Zbytek tvoří sušina buněčné hmoty, která je v převážné míře tvořena 6 základními prvky – uhlíkem (50 % hmotnosti sušiny), kyslíkem (20 %), dusíkem (15 %), dále vodíkem, fosforem a sírou (celkem 12 %). Sušinu buněčné hmoty bakterií tvoří z téměř 97 % makromolekuly – bílkoviny, nukleové kyseliny, polysacharidy a lipidy. Funkce makromolekul je stejná jako v jiných buňkách.

Hlavní podíl tvoří bílkoviny (40 – 80 %), takže bakteriální hmota je bohatým zdrojem plnohodnotných bílkovin pro krmivářské účely. Bílkoviny hrají primární roli v konstrukci bakteriální buňky (strukturální bílkoviny) i v její činnosti (enzymy).

nukleových kyselin mají větší zastoupení RNA, jejichž podíl v sušině bakterií tvoří 10 – 30 % (rRNA – 80 %, tRNA – 15 % a mRNA – 2 % z celkové RNA). DNA představuje pouze asi 2 – 3 % hmotnosti sušiny. Nukleové kyseliny jsou nositelkami genetické informace (DNA) a realizují její přepis a překlad (RNA).

Polysacharidy představují 5 – 20 % sušiny, přičemž u opouzdřených bakterií je to podstatně více (na úkor ostatních složek, hlavně bílkovin). Polysacharidy hrají v bakteriální buňce dvě role – jednak mohou být zásobními látkami (glykogen), jednak jsou konstrukční a funkční součástí buněčné stěny a také pouzdra a glykokalyxu (peptidoglykan, lipopolysacharid, teichoové kyseliny). Dále jsou nositeli specifické antigenicity buňky bakterie.