Příručky - krmiva psů a koček

10. Nežádoucí reakce na krmivo

Nežádoucí reakce na krmivo 

Hypersenzitivita je stav, organismus neadekvátně reaguje na antigeny imunologickou reakcí, jejímž výsledkem je klinická manifestace. Po celý život konzumují psi a kočky krmivo obsahující různé druhy mas a obilovin, které mohou být potencionální alergeny. Hypersenzitivita na krmivo se vyskytuje u psů různého stáří (od 4 měsíců do 11 let). Jedná se o celoroční alergické onemocnění, diagnostikované u 33% psů do jednoho roku stáří, u 51% psů ve věku jednoho až tří let a u 16% psů ve věku 4-16 let. Etiologie onemocnění není přesně známá. Pravděpodobně se uplatňuje alergická reakce 1., 3 a 4. typu.

Příklady nežádoucích reakcí na krmivo

Potravní hypersenzitivita – imunitně podmíněná reakce organismu na nějakou složku potravy.

Potravní nesnášenlivost – neadekvátní reakce na krmivo, která nemá imunitní mechanismus. Mezi potravní nesnášenlivost můžeme zařadit neadekvátní metabolické reakce (např. intolerance laktózy), reakce na aditiva v krmivech (glutamát, kyselina sorbová), alimentární intoxikace (produkce toxinů plísněmi a bakteriemi, dusičnany, dusičnany, histamin, metylxantin).

 

Příznaky potravní intolerance se projevují dvěma způsoby – gastrointestinální manifestace nebo kutánní manifestace.

GIT projevy mohou být diarrhoea a/nebo zvracení, hemoragická gastroenteritida, malabsorpce, zvýšená produkce hlenu v tlustém střevě, hubnutí a zhoršení tělesné kondice.

Mezi hlavní dermatologické příznaky patří pruritus, tvorba papul a pustul a recidivující otitis externa. K sekundárním komplikacím můžeme připojit exkoriace, alopecie, sekundární pyodermie, seborea, hyperpigmentace a lichenifikace. Pruritus se často vyskytuje na predilekčních místech (ušní boltce, tlapky, tříselná krajina, podpaží).

Asi 10 – 15% psů trpí kromě kožní formy onemocnění i GIT formou. 

Nejčastější alergeny v potravě

zdroj proteinů

zdroj sacharidů

doplňkové látky

kravské mléko, vejce,

hovězí maso, sója,

koňské maso, vepřové maso, kuřecí maso

pšenice,

kukuřice

rýže

kvasnice,

konzervační látky – BHT, Glutamát sodný

 

Diagnostika

Potravní alergii je nutno odlišit od jiných typů alergie, bakteriálních, parazitárních a plísňových infekcí, endokrinních poruch a deficientů ve výživě. Je – li u pacienta po vyloučení diferenciálních diagnóz podezření a potravní alergii přistoupíme k dalšímu diagnostickému kroku a tím je eliminační dieta. Eliminační dieta je speciální druh krmení, pomocí kterého zjistíme alergizující složku potravy. 

Průmyslově vyráběné eliminační diety – diety s hydrolyzovaným proteinem

Podstatou těchto diet je hydrolyzovaná bílkovina. Ta by měla být rozložena na komponenty menší než 18 000 Da (většina výrobců uvádí míru rozložení bílkovin mezi 3 000 – 12 000 Da). Takto zpracované proteiny nejsou zachytávány imunitním systémem a nevyvolávají potravní hypersenzitivitu. 

Doma připravovaná dieta – metoda použití neobvyklého proteinu

U některých zvířat se může stát, že nerada přijímají granulovaná krmiva nebo je majitel finančně limitován. V tomto případě musíme zvolit diagnostický postup za pomoci doma připravované diety. Optimálními komponentami pro přípravu diety je z bílkovinných složek vhodné králičí, jehněčí, dančí nebo rybí maso. Každopádně bychom měli mít na paměti, že zvíře by se nemělo se stejným zdrojem proteinů setkat alespoň 6 týdnů před začátkem testu. Jako zdroj sacharidů je vhodné použít brambory, kukuřičné těstoviny, tapioku nebo pohanku.. Takto připravenou krmnou dávku je vhodné obohatit o vitamíny a minerály. Volíme spíše formu roztoku, jelikož tablety mohou mít v sobě jako nosič nějakou z alergizujících látek. 

Příklady doma připravovaných diet: 

475 g dančího msasa

500 g neloupaných brambor

25 g oleje z vinných semen

tato dieta obsahuje zhruba 1140 kcal/kg

500 g kachny nebo makrely (s kůže)

480 g tapioky nebo rýže

10 g oleje z vinných semen

tato dieta obsahuje zhruba 1325 kcal/kg

Při provádění krmného testu je velmi třeba dodržovat uvedená časová období. Nevýhodou tohoto testu je jeho časová náročnost. Objevení se klinických příznaků při použití provokačního testu je individuální (od několika hodin po dobu 14 dní). K provedené testu nelze použít diety označené jako sensitive, hypoalergenní, sensible, lamb+rice atd. 

Časové schéma eliminačního testu

Bez odezvy na testaci

provokační testace

 

 

 

Nejedná se o hypersenzitivitu

 

 

 

 

eliminační dieta

eliminační dieta

eliminační dieta

eliminační dieta

eliminační dieta

 

přidán 1 alergen

 

přidán 1 alergen

 

6 týdnů

3 týdny

2 týdny

3 týdny

2 týdny