Vybraní bakteriální původci alimentárních onemocnění
Stránky: | Moodle Veterinární univerzita Brno |
Kurz: | Mikrobiologie potravin a mikrobiologické laboratorní metody 1 |
Kniha: | Vybraní bakteriální původci alimentárních onemocnění |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pondělí, 25. listopadu 2024, 18.31 |
Popis
Kapitola uvádí informace o vybraných alimentárních pataogenech.
Úvod
Mezi nejdůležitější původce alimentárních onemocnění patří z grampozitivních bakterií (v abecedním pořadí): Bacillus cereus, Clostridium botulinum, Listeria monocytogenes a Staphylococcus aureus.
Z gramnegativních bakterií potom (opět v abecedním pořadí): Campylobacter spp., Cronobacter spp., Salmonella spp., Shigella spp., Shiga-like toxigenní Escherichia coli, Vibrio paramaemolyticus a Yersinia enterocolitica.
Bacillus cereus
Problematika Bacillus cereus je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Clostridium botulinum
Problematika Clostridium botulinum je detailně zpracována v přiloženém odborném článku.
Listeria monocytogenes
Problematika Listeria monocytogenes je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Staphylococcus aureus
Problematika Staphylococcus aureus je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Campylobacter spp.
Problematika bakterií rodu Campylobacter je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Cronobacter spp.
Problematika bakterií rodu Cronobacter je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/ a také v přiloženém odborném článku.
Salmonella spp.
Problematika bakterií rodu Salmonella je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Shigella spp.
Bakterie rodu Shigella (čeleď Enterobacteriaceae) jsou:
- malé, nepohyblivé, gram-negativní, fakultativně anaerobní, nesporotvorné tyčinky,
- nefermentuji laktosu, jsou lysin dekarboxylasa negativní
Rod Shigella zahrnuje 4 druhy:
- Shigella dysenteriae
- Shigella flexneri
- Shigella boydii
- Shigella sonnei
Patogeneze onemocnění
Shigely způsobují onemocnění označované jako shigelóza nebo bacilární dyzenterie. Infekční dávka je velmi nízká, méně než 100 bakterií. Inkubační doba je 1-7 dní, nejčastěji 3 dny. Délka trvání onemocnění je 1-2 týdny.
Bakterie invadují do epiteliálních buněk, zde se pomnožují a rozšiřují, současně dochází k produkci endo- a exotoxinů. Nejtěžší onemocnění způsobuje S. dysenteriae, nejmírnější S. sonnei.
Klinické příznaky jsou od mírného vodnatého průjmu až po těžkou dyzenterii s příměsí krve, hlenu a hnisu ve stolici. Symptomy dále zahrnují horečku, bolesti, nutkání na stolici, zánět a ulceraci střevní sliznice. U špatně živených dětí, starších a imunosupresivních osob může dojít ke komplikacím (toxický megakolon, sepse, HUS) a ke smrti pacienta.
Výskyt v prostředí a potravinách
Shigely jsou patogenní pouze pro člověka. Zdrojem nákazy je nejčastěji člověk s akutní nebo chronickou formou onemocnění, k přenosu dochází fekálně-orální cestou.
Potraviny nejsou pro shigely specifickým vektorem, ale byly popsány epidemie po konzumaci mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Zdrojem může být také kontaminovaná voda.
Shiga-like toxigenní Escherichia coli
Problematika Shiga-like toxigenní kmenů Escherichia coli je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/.
Vibrio parahaemolyticus
Problematika Vibrio parahaemolyticus je detailně zpracována v následujícím multimediálním učebním textu: http://cit.vfu.cz/alimentarni-onemocneni/ a také v přiloženém odborném článku.
Yersinia enterocolitica
Problematika Yersinia enterocolitica je detailně zpracována v přiloženém odborném článku.