Předmět zvyšuje teoretické znalosti a praktické dovednosti studentů v oblasti surovin rostlinného původu nejčastěji používaných k výrobě potravin. Je zaměřen na popis technologických postupů výroby a také obeznamuje studenty se související legislativou a jakostními parametry výrobků. Zaměření předmětu je zejména na léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, nápoje jako pivo, víno a suroviny pro přípravu nápojů v podobě čaje či kávy, dále na kakao, čokoládu, cukr a cukrovinky a v neposlední řadě jsou součástí předmětu informace související s tabákovými výrobky. Student je dále seznamován s klíčovými chemickými složkami potravinových komodit a jejich vlivem na organizmus konzumenta. V průběhu praktických cvičení se učí aplikovat legislativní požadavky na danou komoditu a pomocí senzorické analýzy rozpoznávat možné vady výrobků.

Údaje uváděné na obalech potravin jsou pro spotřebitele základním zdrojem informací, které potřebuje při rozhodování a výběru ze širokého spektra potravinových výrobků. Správné značení je zároveň důležité z hlediska bezpečnosti a kvality potravin. Studenti se v průběhu výuky seznámí s potravinovým právem souvisejícím s označováním potravin včetně legislativních požadavků v oblasti pokrmů. V rámci předmětu se studenti také naučí rozlišovat specifické požadavky na balené, nebalené a zabalené potraviny.

V rámci předmětu studenti získají znalosti o základních surovinách rostlinného původu používaných k výrobě potravin, přípravě pokrmů a nápojů a o technologických postupech výroby potravin rostlinného původu. Pozornost je věnována také chemickému složení potravinových komodit a jejich účinkům na konzumenta. Dále je řešena problematika jakosti výrobků, možných vad a jejich příčin. V průběhu výuky se studenti učí orientovat v aktuálních legislativních požadavcích týkajících se jednotlivých komodit.

Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky kávy a čaje v gastronomii. Přednášky přináší informace o základních podmínkách pěstování, produkčních oblastech a odrůdách kávy a čaje. Student je dále seznámen s jednotlivými způsoby přípravy kávy a čaje, s aspekty jejich senzorické jakosti a rovněž i s faktory, které ji významně ovlivňují. V rámci přednášek budou dále představena témata jako chemické složení kávy a čaje a jejich vliv na organizmus konzumenta, technologie zpracování kávových zrn a kávovin a v neposlední řadě historie kávy a čaje a kultura spojená s těmito nápoji. Studenti umějí diskutovat kromě jiného i o legislativních požadavcích na dané komodity. V rámci exkurze se seznámí s provozem lokální pražírny. Po absolvování praktických cvičení ovládají odborné dovednosti v probírané problematice, včetně různých způsobů přípravy kávy a čaje a laboratorní i senzorické analýzy základních parametrů kávy a čaje.